Forskolina co to takiego

Forskolina – związek, którego dobroczynne właściwości można wymieniać bez końca. Układ hormonalny, sercowo-naczyniowy, pokarmowy, odpornościowy czy nerwowy to tylko wybrane obszary, na które korzystnie oddziałuje. Czym tak właściwie jest forskolina? Gdzie można ją znaleźć i jak dokładnie działa? 

jest substancją, która charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami farmakologicznymi. Wykazuje korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Posiada zdolność do zwiększania poziomu organicznego związku chemicznego (cAMP), który zaangażowany jest w wiele reakcji biochemicznych zachodzących w ustroju. Cykliczny adenozyno-3’,5’-monofosforan (cAMP) działa jako przekaźnik sygnałowy. Jednym z miejsc, w którym dochodzi do zwiększania ilości cAMP przez koleonol, jest śródbłonek naczyń krwionośnych. Dzięki temu forskolina wykazuje działanie wazorelaksacyjne. Mówiąc nieco prościej, powoduje ona rozkurcz mięśni gładkich w ścianie naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest poszerzenie ich światła oraz zwiększenie ogólnej objętości układu krwionośnego przy jednoczesnym zachowaniu objętości krwi.
Ponadto forskolina działa hipotensyjnie. To niezwykle cenna funkcja, gdyż nadciśnienie tętnicze stanowi dzisiaj bardzo częsty problem. Co więcej, koleonol działa rozkurczowo oraz usprawnia proces krążenia krwi, w wyniku czego poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych. Dodatkowym jego atutem jest zdolność zwiększania wydolności mięśnia sercowego i poprawa jego czynności w wyniku wspomnianej wcześniej regulacji przepływu krwi, a także ograniczeniu konieczności zwiększenia zużycia tlenu przez serce.
Forskolinie przypisuje się także funkcje antyagregacyjne i przeciwzakrzepowe. Jednak to nie jedyne fakty, które czynią ją niezwykle cenną. Bowiem, jak się okazuje, forskolina korzystnie wpływa również na układ oddechowy. Osoby chorujące na astmę czy zmagające się z objawami alergii mogą znaleźć ukojenie, stosując niniejszy środek. W randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą i kontrolowanym placebo przeprowadzonym wśród szesnastu pacjentach z astmą wykazano, że forskolina stosowana w formie aerozolu skutecznie rozszerza oskrzela i eliminuje tym samym uciążliwe symptomy tego schorzenia, objawiające się dusznością. Co ciekawe, po jej zastosowaniu nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych, jak to miało miejsce w przypadku standardowego leku (fenoterol).
Przy opisie wspaniałego działania forskoliny nie można zapomnieć o jej znaczeniu w niwelowaniu otyłości. W literaturze można znaleźć doniesienia dotyczące skuteczności ekstraktu z pokrzywy indyjskiej standaryzowanego na 10% forskoliny w redukcji masy ciała oraz utracie tkanki tłuszczowej. Naukowcy przypuszczają, że takie działanie koleonolu wynika z jego zdolności do wspominanego już aktywowania cyklazy adenylowej w adipocytach, czyli komórkach tłuszczowych. Wskutek tego dochodzi do tak zwanej lipolizy, to jest redukcji tkanki tłuszczowej. Jednakże doniesienia w tym zakresie są różne i bywają sprzeczne. Jak doskonale wiemy, otyłość stanowi obecnie poważny problem, dlatego też bardzo ważne jest podjęcie dalszych badań mających na celu ugruntowanie pozycji koleonolu w jej leczeniu.
Dodatkowo forskolina:
– działa anabolicznie wobec mięśni szkieletowych,
– wykazuje skuteczność w leczeniu jaskry,
– stanowi skuteczny środek terapeutyczny łuszczycy,
– wzmaga produkcję testosteronu,
– działa przeciwzapalnie,
– odznacza się aktywnością przeciwdrobnoustrojową,
– wpływa na potencję u mężczyzn,
– stymuluje uwalnianie insuliny z komórek wyspowych trzustki.
Jak dla mnie rewelacyjny integrator i bardzo naturalny.
Mogę uczciwe polecić, gdyż sama go używam.
Pozdrawiam
Bożena

Bożena

Witam . Nazywam się Bożena Krasoń , jestem certyfikowanym dietetykiem, promotorem zdrowia i naturoterapeutą. Jestem również organizatorką konkursu Osobowość Polonijna Roku im Edyty Felsztyńskiej oraz założycielką Międzynarodowego Stowarzyszenia Polonijnego we Włoszech. Moją pasją jest gotowanie,jak również promowanie zdrowego stylu życia. Jestem autorką dwóch e-booków w tym temacie. Jestem również pasjonatką gotowania i dobrej kuchni polskiej i włoskiej,prowadzę fp Jedz kolorowo żyj zdrowo ,gdzie pokazuję i zarażam miłością do gotowania. Prywatnie jestem matką, żoną i babcią cudownej ośmioletniej Michaliny.. Jeżeli tu jesteś to znaczy, że masz ochotę na zmiany i to jest dobre miejsce dla Ciebie. Jest mi ogromnie miło Cię gościć i może nawet uda mi się zaszczepić w Tobie małe zmiany? Pozdrawiam serdecznie.

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. Anna pisze:

  Ten komentarz został usunięty przez autora.

 2. Anna pisze:

  zakupiłam i biorę, dziękuję za radę, nigdy wcześniej nie słyszałam o forskolinie a tu czytam że jest wręcz znakomita.

 3. Anna pisze:

  tak właściwie to zakupiłam dokładnie taką samą zawartość pudełka, wcześniej brałam innej marki, teraz spróbuję tą skoro polecasz:)

 4. O tak ja też biorę i jestem bardzo zadowolona

 5. Zawsze polecam tylko to co sama sprawdziłam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *