Niedziela palmowa. Domenica Delle palme

We Włoszech jak i w Polsce obchodzi się niedzielę poświęcenia palm.

We Włoszech odbywa się wszystko odrobinę inaczej. Po mszy wszyscy tworzą procesje i przemieszczają się na duży plac, gdzie ksiądz poświęci palmy. Zawsze na środku tego placu znajduje się kilka kartonów z naciętymi gałązkami oliwy, które są Włoskim symbolem palmy Wielkanocnej.

Ludzie biorą sobie gałąź i czekają na poświęcenie.

Oliwa jest symbolem pokoju, dlatego przynosimy ją do domów i zostawiamy na cały rok. Ma zapewnić pokój, zdrowie i miłość tego domu.

Kolejnym symbolem jest colomba – jest to tradycyjne ciasto Wielkanocne, którego nie może zabraknąć w żadnym domu (o tym opowiem Wam bliżej świat).

Kolejną ciekawostką jest to iż, w kościele, jak i podczas procesji nie ma pięknych kolorowych palm takich, jak w Polsce.

Tu prawdziwym symbolem jest zwykła gałąź prawdziwej palmy.

Palma ta jest symbolem radości i triumfu,życia, pokoju, sprawiedliwości i piękna a także życia wiecznego i zmartwychwstania.

Chciałam się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami tych drobnych różnic, które w życiu katolików są bardzo ważne.

Jesteśmy tak mocno przywiązani do naszych Polskich tradycji, iż moje pierwsze święta Wielkanocne we Włoszech to było pasmo rozczarowań. Nie zobaczyłam tych pięknych kolorowych palm które, widziałam u nas w Polsce.

Nie było malowania jajek, święcenia pokarmów, pieczenia tradycyjnych ciast, które tutaj zajmuję miejsce Colomba i jajko czekoladowe. Wszystko wydawało się smutniejsze, jednak tak nie jest. Może i nie ma tej całej kolorowej otoczki,ale we Włoszech bardzo ważne jest by, Wielkanoc spędzić z rodziną w dużym gronie pokoleniowym. Kto przygotowuje obiad w domu, kto idzie do restauracji ważne by wszyscy byli razem z matką, babcią, siostrą bratem, wnuczkiem, wujkiem. Po wielu latach we Włoszech uważam, że cała ta nasza Polska otoczka nie zastąpi w żaden sposób chwil spędzonych w gronie rodziny.

Miłej niedzieli palmowej

Bożena

Witam . Nazywam się Bożena Krasoń , jestem certyfikowanym dietetykiem, promotorem zdrowia i naturoterapeutą. Jestem również organizatorką konkursu Osobowość Polonijna Roku im Edyty Felsztyńskiej oraz założycielką Międzynarodowego Stowarzyszenia Polonijnego we Włoszech. Moją pasją jest gotowanie,jak również promowanie zdrowego stylu życia. Jestem autorką dwóch e-booków w tym temacie. Jestem również pasjonatką gotowania i dobrej kuchni polskiej i włoskiej,prowadzę fp Jedz kolorowo żyj zdrowo ,gdzie pokazuję i zarażam miłością do gotowania. Prywatnie jestem matką, żoną i babcią cudownej ośmioletniej Michaliny.. Jeżeli tu jesteś to znaczy, że masz ochotę na zmiany i to jest dobre miejsce dla Ciebie. Jest mi ogromnie miło Cię gościć i może nawet uda mi się zaszczepić w Tobie małe zmiany? Pozdrawiam serdecznie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *