Falo -tradycja regionu Marche.

MATKA  BOSKA Z LORETO

Chcę Was dzisiaj zapoznać trochę z tradycjami we Włoszech ,a szczególnie w moich stronach czyli w Marche.

Jedną z nich jest Falo co w  tłumaczeniu na  j. polski  oznacza ognisko,światło.

 

   Wierni modlący się  wokół ogniska .

 

 

W jednej z  tradycji  chrześcijanstwa   ,  w nocy  z   9 / 10 grudnia 1294 r, dom z Nazaretu w którym Matka Boska otrzymała Zwiastowanie i gdzie mieszkała ŚWIĘTA  RODZINA , został  przetransportowany  przez  aniołów  na  wzgórze  położone   na terytorium  Recanati   w   niewielkiej   odległości   od   Morza Adriatyckiego.

to wzgórze znane jako MONTE PRODO  miało nazywać się LORETO.

Noc   , kiedy miał  nastąpić ten cud znana  jest od wielu stuleci w kulturze Marche jako ,,NOC NADCHODZĄCA,,

Polegało to wszystko na tym iż tej nocy wszyscy gospodarze  zapalali ogniska w wielu miejscowościach prowadzących w stronę Loreto  po to ,aby wskazać aniołom drogę ,by nie zgubiły się w ciemności niosąc  mieszkanie Dziewicy.

Historia mówi , że w 1291 r  kiedy miasto Świętego Jana z Akry w Palestynie  przypadło muzułmanom ,a ostatni ślad chrześcijańskich królestw zniknął z Ziemi Świętej po wyprawach krzyżowych.  Właśnie wtedy , 10 maja  1291 r. Aniołowie przenieśli Dom z  Nazaretu , zabierając   go  do  Trsatu , obecnie dzielnicy miasta Fiume w Chorwacji ,gdzie stał się obiektem pobożności ludowej.

Jednak pielgrzymki utrudniała obecność bandytów   dlatego   aniołowie   przenieśli   mieszkanie   Dziewicy   na drugą stronę Adriatyku do Ancony,   gdzie   obecnie   stoi   kościół  S.Maria  Liberatrice di Pasatora.

Po 9 mc aniołowie ponownie przenieśli dom  niedaleko Porto Recanati ,  gdzie pośród lasu należącego do damy o imieniu Loreta stoi  mały  kościół.

Jednak po raz kolejny został on przeniesiony  z powodu bliskości morza  ,co powodowało że stal się on przedmiotem wtargnięć  osób niepożądanych.

Tym razem aniołowie wybrali miejsce na szczycie góry Prodo.    Wzgórze    było   pokryte   laurem  i   dlatego   też miejsce to nazwano   Loreto.

Nowa siedziba okazała   się   ostateczna.   Maria zamieszkała w swoim domu na wzgórzu które nazywa się Loreto ,  a naród chrześcijański w Marche   spotyka   się   co   rok   by   oświetlić   drogę aniołom,  modli   się   o   bezpieczne dotarcie aniołów do Loreto oraz ich powrót  / SYMBOLIKA  WYDARZENIA  BARDZO  CZCZONA  W  MARCHE/

W tym roku jak każdego  też  byłam i   uczestniczyłam a nawet zrobiłam dla Was kilka fotek.

Uważam że to piękna tradycja i mimo że  nie  moja,  będę  ją   podtrzymywać  każdego roku .

zapraszam Was na krótką fotorelację

Loreto panorama

 

Dom Matki Boskiej w Loreto

 

 

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Bożena

 

 

 

 

Bożena

Witam . Nazywam się Bożena Krasoń , jestem certyfikowanym dietetykiem, promotorem zdrowia i naturoterapeutą. Jestem również organizatorką konkursu Osobowość Polonijna Roku im Edyty Felsztyńskiej oraz założycielką Międzynarodowego Stowarzyszenia Polonijnego we Włoszech. Moją pasją jest gotowanie,jak również promowanie zdrowego stylu życia. Jestem autorką dwóch e-booków w tym temacie. Jestem również pasjonatką gotowania i dobrej kuchni polskiej i włoskiej,prowadzę fp Jedz kolorowo żyj zdrowo ,gdzie pokazuję i zarażam miłością do gotowania. Prywatnie jestem matką, żoną i babcią cudownej ośmioletniej Michaliny.. Jeżeli tu jesteś to znaczy, że masz ochotę na zmiany i to jest dobre miejsce dla Ciebie. Jest mi ogromnie miło Cię gościć i może nawet uda mi się zaszczepić w Tobie małe zmiany? Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *