DERMOVOYAGE, czyli wszystko czego chcielibyście dowiedzieć się o skórze i kosmetykach a nie mieliście okazji zapytać.

Na początku chcielibyśmy przywitać wszystkie osoby , które trafiły na naszą stronę Dermovoyage. Będziemy na niej publikować artykuły dotyczące zagadnień związanych ze skórą oraz kosmetykami. Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania , które można przesłać na maila :

Dermovoyage@interia.eu

A teraz napiszemy kilka słów o sobie .

 

Nazywamy się   Ewa i Mariusz Jancarczyk i oboje jesteśmy farmaceutami. Ukończyliśmy Śląską Akademię Medyczną wydział Farmaceutyczny w Sosnowcu i pracujemy w aptece .Przeprowadziliśmy wiele kampanii społecznych dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia. Jesteśmy specjalistami z zakresu profilaktyki    i promocji zdrowia. Piszemy artykuły do portali farmaceutycznych, portali kosmetycznych i czasopism             o tematyce zdrowia.  O naszych dotychczasowych osiągnięciach mogą Państwo dowiedzieć się na naszych profilach  na Facebooku – na które serdecznie zapraszamy.

W wolnym czasie zajmujemy się swoim hobby:

Ewa Jancarczyk –  lubię fotografię , czytanie książek, słuchanie muzyki i oglądanie dobrych filmów. 

Mariusz Jancarczyk–  w wolnym czasie piszę  książki -debiutowałem w 2022 roku książką Pióro z obrazu Malczewskiego. Książka jest pierwszą cześcią trylogii – cześć druga  trylogii „Melodie według Beksińskiego’ powinna ukazać się jeszcze   w tym roku. 

W książce będą znajdować się reprodukcje dzieł Zdzisława Beksińskiego – za zgodą dyrektora Muzeum Beksińskiego w Sanoku dr Jarosława Serafina a trzecia książka „Kadr Wyspiańskiego” jest w trakcie pisania .Oprócz tego  lubię słuchać  muzykę  czytać książki i tak jak moja żona ogladać dobre filmy. Oboje uwielbiamy podróżować .

  W pierwszym artykule napiszemy kilka słów o skórze oraz poruszymy zagadnienia związane z psychodermatologią.

 

                 Nie wszyscy zastanawiają się jaką rolę pełni skóra  a przecież skóra to największy narząd ciała i zarazem najbardziej widoczny. Skóra stanowi swoiste opakowania ochronne ludzkiego ciała. Jest pierwszą  linią obrony przeciwko bakteriom        i wirusom .Jednak nie zajmuje się wyłącznie ochroną. Pomaga organizmowi w oddychaniu , regulacji temperatury , usuwa zbyteczne produkty przemiany materii .

          Skóra jest również narządem dotyku, temperatury, bólu. Skóra odzwierciedla stan naszego organizmu. Pełni ona rolę swoistej lampki alarmowej  gdyż wiele schorzeń wewnętrznych powoduje powstawanie różnych zmian skórnych  dlatego część chorób skóry nie jest tylko chorobami skóry a jest tylko jednym z objawów innej choroby.  Tematyka skóry jest bardzo ważna , gdyż  skóra odzwierciedla stan naszego organizmu.  Ogromny wpływ na skórę ma również stan psychiczny i vice versa gdyż, to jak wyglądamy wpływa na to jak się  czujemy.

 

Badaniem wpływu czynników psychicznych na powstawanie i przebieg chorób dermatologicznych zajmuje się psychodermatologia. 

    Psychodermatologia jest  działem  medycyny z pogranicza dermatologii, psychiatrii,psychologii. Zajmuje się badaniem wpływu czynników psychicznych na powstawanie   i przebieg chorób dermatologicznych. W 2009 r, na Uniwersytecie  Medycznym w Łodzi powstał pierwszy w Polsce zakład psychodermatologii. 

     Stres jest  nadmierną reakcją organizmu na obciążenia  

i stanowi  stały czynnik naszego życia. Przewlekły stres lub powtarzające się reakcje stresowe wpływają negatywnie niemal   na cały organizm,  w tym także na kondycję skóry.

Pod wpływem chronicznego stresu :

pogarsza się funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego skóry

zwiększa się aktywność gruczołów łojowych

nasila się występowanie poszerzonych naczyń krwionośnych, konsekwencję tego stanu jest przewlekły rumień

skóra szybciej się starzeje

   Dwukierunkowość oddziaływanie stresu na choroby skóry powoduje ,  że pacjent staje się ofiarą błędnego koła.                               Na codzienne stresy życiowe nakłada się stres związany z niezadowoleniem ze swojego wyglądu .

Stąd w przebiegu wielu dermatoz pojawiają się np. zaburzenia lękowo-depresyjne , fobie społeczne , bezsenność.

   Oddziaływanie przewlekłego stresu prowadzi do rozwoju dermatoz, zaostrza przebieg dermatoz, powoduje gorszy rezultat leczenia, przyspiesza nawrót dematozy czyli chorób wywołanych jub zaostrzających się pod wpływem stresu. Zaliczamy do nich następujące choroby :

 

  • Trądzik zwyczajny– dotyczy około 80 % osób w wieku pomiędzy 11-30 rokiem życia. Ze względu na widoczność zmian oraz  w wielu przypadkach młody wiek pacjentów trądzik jest szczególnie związany z niższą samooceną, problemami w kontaktach. Występują objawy lękowe, depresyjna a czasem myśli samobójcze.

 

       Trądzik różowaty– zmiany zlokalizowane są na twarzy i dlatego występuje niższa samoocena , objawy depresyjne . Z chorobą wiąże się poczucie stygmatyzacji

 

       Łuszczyca– przewlekła nie zakaźna choroba skóry . Jednym z czynników wywołujących tę chorobę u osób predysponowanych genetycznie jest stres psychiczny .Choroba ta obniża jakość życia oraz powoduje poczucie stygmatyzacji, powstawanie zaburzeń lękowych, depresyjnych i nałogów. Obserwuje się dwukierunkową zależność między łuszczycą a stresem- z jednej strony stres ma udział w powstawaniu choroby a z drugiej strony choroba jest źródłem stresu.

        Atopowe zapalenia skóry -jest chorobą skóry o podłożu zapalnym. Na tą chorobę cierpi już co trzecie niemowlę i około   10 % dorosłych. Jednym z ważniejszych czynników zaostrzających , prowokujących nawrót choroby są silne przeżycia emocjonalne oraz stres. Z drugiej strony choroba odpowiada za pewien dyskomfort psychiczny pacjenta.

Stygmatyzujące zmiany dermatologiczne, brak szybkiej poprawy stanu skóry, częste nawroty choroby powodują : obniżenie nastroju, poczucie bezsilności odczuwanie lęku , stresu. Czasem rozwój depresji i pojawienie się myśli samobójczych. Zmniejsza się jakość życia pacjenta. W przypadku AZS  stresujące są zaburzenia snu związane z silnym świądem skóry , który nasila się w nocy.

 

    Bielactwo – plamy bielacze pojawiają się u pacjentów z genetyczną predyspozycją pod wpływem między innymi stresu. Wykazano związek bielactwa z podwyższonym poziomem lęku, obniżoną samooceną i pogorszeniem jakości życia. Stygmatyzacja z powodu choroby sprzyja zwiększonej zachorowalności na depresje.

 

  Łysienie – ważnym czynnikiem wywołującym łysienie może być ostra reakcja stresowa lub stres długotrwały. Samo łysienie jest również istotnym źródłem stresu dla pacjenta. Powoduje to obniżenie poczucia własnej wartości, wycofanie społeczne, zaburzenia lękowe i depresyjne a nawet myśli samobójcze.

 

   Obecność zmian skórnych oraz nasilenie choroby są istotnymi czynnikami  wpływającymi na pogorszenie jakości życia. Stygmatyzacja ( widoczne zmiany skórne mogą budzić lęk, wstręt, niechęć  a nawet nietolerancję).Osoby z otoczenia mogą obawiać się zaraźliwego charakteru choroby .

Tak jak wspomnieliśmy na początku , stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Istnieje wiele domowych sposobów na radzenie sobie  ze stresem . Do tych najpopularniejszych zaliczamy :

   spacer ,ruch, zwierzęta domowe, książka , film, rozmowa z innymi osobami pozytywne przewartościowanie, metody relaksacyjne. Istnieją także aplikacje na smartfony , które pomagają śledzić swój nastrój, pełnią funkcje dzienników emocji, przypominają o odpoczynku, zawierają treningi antystresowe. Dla osiągnięcia lepszego efektu warto wypróbować kilka metod kilka metod relaksacji. Jeżeli sami nie potrafimy sobie pomóc trzeba szukać pomocy u lekarza, psychologa, psychiatry.